Subscribe via RSS Feed Profil na LinkedIn

Můj pohled na kryptoměny

11.12.2017 8 komentářů

Flattr this!

Dnes a denně mi chodí desítky dotazů ke kryptoměnám, jejich budoucnosti, smysluplnosti a potenciálu zhodnocení, který nabízí. Rozhodl jsem se proto shrnout svůj pohled na tuto oblast do článku.

O trading a burzovní prostředí se zajímám zhruba patnáct let. Za tu dobu se finanční trhy staly hlavním zdrojem mého příjmu a zároveň oblastí, ve které jsem se našel a dokázal plně realizovat.

Od standardních burz jsem nikdy neměl racionální důvod se odchýlit, zvláště pak k něčemu neregulovanému, relativně snadno manipulovatelnému či absolutně nehmatatelnému. Teprve kryptoměny mě tímto směrem zlákaly. A zatímco si teď všichni bankéři, finančníci a tradeři ťukají na čelo a volají: „Ten Kysela se snad úplně zbláznil!“, podělím se s vámi o svůj pohled na tuto oblast.

„Není šance, že by iPhone získal nějaký podstatnější podíl na trhu.“
(bývalý šéf Microsoftu Steve Ballmer)

Jako člověk s poměrně hlubokým zájmem o IT jsem se o vzniku Bitcoinu dozvěděl poměrně brzy poté, co tato kryptoměna vznikla. Nepřikládal jsem jí tehdy žádný velký význam a nijak jsem ji ani nesledoval.

Můj zájem vzbudila až v roce 2013, kdy se její cena poprvé přiblížila k hranici 1000 USD. Poměrně brzy pak zase spadla, ale já už s Bitcoinem nějakým způsobem dále pracoval – využíval jsem ho k placení nejrůznějších položek při online nákupu a měl jsem radost, že to tak nějak funguje. Na spekulaci jsem tehdy vůbec nemyslel. Té jsem se začal u kryptoměn věnovat až v roce 2016, přičemž komunitu kolem jsem začal aktivněji sledovat ještě o rok později (díky, Karle, za zorientování v české komunitě).

„Předpovídám, že internet brzy vybuchne jako supernova
a v roce 1996 se katastroficky zhroutí.“
(zakladatel 3 Com Robert Metcalfe)

Bitcoin představil úžasnou technologii zvanou blockchain, která dnes nachází uplatnění nejen v oblasti kryptoměn, ale například i v průmyslu, vědě nebo ve zdravotnictví. Postupem času také vznikly další a další kryptoměny (dnes jich existuje už hodně přes tisíc) a řada z nich přinesla nějakou inovaci, modernější přístup či něco, čím koncept Bitcoinu posunula zase dále.

Z technologického hlediska jde tedy o skvělou věc, na které se geekové z celého světa vyřádili a dokázali vytvořit skutečně mimořádný projekt s přesahem do reálného světa.

Přiznám se ale, že nesdílím pohled těch, kteří v Bitcoinu – či kryptoměnách obecně – spatřují náhradu současného finančního systému. Ač by ta idea mohla být v řadě ohledů krásná, není podle mého soudu reálná (alespoň ne v příštích letech).

Proč se tedy vůbec kryptoměnami zabývat?

Jako trader jsem se vždy snažil vyhledávat příležitosti, které nabízí zajímavé finanční zhodnocení. Ačkoliv pravověrným kryptoanarchistům může přijít tento pohled přízemní, vnímám kryptoměny jako hype, na kterém se dá dobře vydělat. Portfolio, které jsem sestavil v letošním roce, dosáhlo zhodnocení již přes 1100 %. Něco takového se na klasické burze jen tak nepovede.

Znamená to ale, že jsou kryptoměny vhodné pro všechny? Určitě ne. Každý den vidím, jak lidé, kteří o investování (natož pak o tradingu) nevědí absolutně nic, posílají větší či menší peníze do Bitcoinu a dalších kryptoměn.

Pokaždé si smutně říkám: „Jednou vás to bude bolet.“ Kryptoměny jsou zajímavá, a v současné době velmi zisková, oblast. Ale jako všechny, také kryptoměny vyžadují pochopení určitých zákonitostí a principů chování trhů.

„Američané telefon potřebují, ale my ne. My máme spoustu poslíčků.“
(William Preece, Britský poštovní úřad)

Je sice hezké, když si člověk koupí deset Bitcoinů a pak sleduje, jak mu každý den přistávají na účtu statisíce. Ale ty jsou pouze virtuální. Dokud nemáte stanovenou výstupní strategii a způsob řízení rizika, pak nejde o nic jiného než gambling. A smutnou pravdou je, že většina těch, kteří každý den sledují tučné přírůstky na svém účtu, nakonec skončí ve ztrátě – jednoduše proto, že nedokáží určit vhodný okamžik k prodeji.

Zájem široké masy lidí žene kurz hlavních kryptoměn vzhůru, ale dříve nebo později dojde k vyčerpání trendu. Jak se člověk s nulovými investičními znalostmi dokáže s takovou situací vypořádat? Myslím, že špatně.

Jsem opravdu alergický na namachrované reakce blbečků pod články o Bitcoinech, kteří ohrnují nos nad každým, kdo do této řeky vstoupil a mají potřebu srovnávat kryptoměny s tulipánovou horečkou, dotcom bublinou nebo realitní bublinou v USA. Kryptoměny jsou založeny na něčem docela jiném. Pravdou ale je, že základní psychologické rysy, které spojují investory napříč těmito bublinami, jsou shodné.

„Televize se neudrží na žádném trhu déle než šest měsíců.
Lidem se koukání do dřevěné bedýnky brzy omrzí.“
(vysoký představitel studia 20th Century Fox Darryl Zanuck)

Jestliže chcete investovat do kryptoměn – nebo jste tak už učinili – mějte strategii. A strategií není „budu držet, dokud to poroste“, to je pouze naivní představa. Strategie musí jasně říkat kdy, kde, jak a proč prodáte. Teprve pak má smysl se do toho vůbec pouštět.

Rozhodně tím nechci nikoho od kryptoměn odrazovat. I když je dnes kurz tam kde je, kdo si troufne tvrdit, že je už přestřelený? Dostávám dotazy, zda má dnes smysl začínat s Bitcoinem. Odpovím takto – kdybych nebyl přesvědčen, že ještě poroste, už bych své pozice prodal a inkasoval zisk. Počítám ale s tím, že se pletu a má analýza nemusí být správná. Pro takový případ mám nastavená pravidla v mé investiční strategii, která mi umožní včas vystoupit.

Nenechte se od kryptoměn odradit a nenechte si je znechutit lidmi, kteří o nich buď vůbec nic neví nebo se jen vyžívají v hanění a zesměšňování všech, kteří v této oblasti investují. Zároveň ale nemějte klapky na očích. Svět kryptoměn je mimořádně rizikový – díky absenci regulace postrádá standardní mechanismy kontroly, na které jsme zvyklí u klasické burzy. Je to vlastně takový divoký západ ve světě financí.

„Kůň tu byl, je a bude. Automobil je jenom přechodné módní třeštění.“
(prezident michiganské banky, když radil právníkovi Henryho Forda,
aby neinvestoval do společnosti Ford Motor Company)

A patříte-li mezi zkušené burzovní tradery, dovolím si vám dát pár argumentů, proč by stálo za to o kryptoměnách uvažovat. Tím hlavním, když nepočítám potenciál zisku, je z mého pohledu „čistota“ trhu. Ač je zde snaha trh manipulovat, díky absenci HFT (High Frequency Trading) je pro běžného tradera mnohem čitelnější než běžná burza. HFT v pravém slova smyslu není například v případě Bitcoinu vůbec realizovatelné, protože to zkrátka technologický návrh BTC neumožňuje.

Díky tomu (i díky výši transakčních poplatků) nemáme na trhu scalpery a velké fondy, jež by vybíraly miniaturní zisky v obrovské frekvenci obchodů. Ve výsledku pak na trhu funguje mnohem lépe technická analýza a grafy se čtou podstatně lépe. Zároveň je ale třeba podotknout, že se u kryptoměn neobejdete ani bez fundamentální analýzy.

„Nakupování na dálku je sice proveditelné, ale neuchytí se.“
(časopis Time)

Osobně jsem navíc rád, že z rigidního prostředí tradičních burz mohu trochu vyklouznout a užívat si trh, který díky absenci regulace nabízí podstatně zajímavější potenciál zisku. O to důležitější je však ale potřeba vypracované investiční strategie, protože s vysokým potenciálem zisku jde ruku v ruce také vysoký potenciál ztráty.

Na závěr několik mých doporučení:

  • neinvestujte do kryptoměn víc než 10 % svého investičního kapitálu
  • chraňte své kryptoměny hardwarovou peněženkou (nejlépe Trezor)
  • nastudujte alespoň základy money managementu
  • sledujte dění a buďte připraveni zasáhnout
  • vzdělávejte se (tržní analýza, risk management, investiční psychologie…)

 

Použité citáty převzaty z článku Nejhorší předpovědi vývoje techniky. Apple je zmatek bez budoucnosti (Technet)

Flattr this!

Kategorie: Finance