Subscribe via RSS Feed Profil na LinkedIn

Superzájezd do Číny – program

27.7.2015 0 Comments

Flattr this!

cina-program_01

Plánovaný termín: květen 2016 (bude upřesněno)

Cena zájezdu: 78.000 Kč

Cena zahrnuje

 • Letenku Praha – Hong Kong a Šanghaj – Praha.
 • Ubytování v kvalitních hotelech vysokého evropského standardu na jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích, obvykle s dostupným připojením k internetu.
 • Veškerou místní přepravu. Delší vzdálenosti budeme cestovat pohodlnými rychlovlaky (300 km/h). Kratší vzdálenosti pronajatým minibusem a výjimečně i taxi.
 • Zkušeného průvodce v českém jazyce, který v této oblasti dlouhodobě žije a má za sebou již více než deset spokojených skupin 3 – 30 lidí.
 • Minimálně tři společná jídla za dobu pobytu.
 • Vstupné.

Cena nezahrnuje

 • Vyřízení víza do ČLR a jeho poplatek (1.500 Kč).
 • Zdravotní připojištění a stravování.

Možné doplatky

 • Zajištění datové SIM karty (cena na vyžádání).
 • Část letu nebo celý let v business class (cena na vyžádání).

 

Program zájezdu

0. den – (odlet z Prahy do Hong Kongu)

1. den – Hong Kong – přílet, ubytování, výlet na Hong Kong Island, prohlídka ostrova a bývalého sídla britské správy, výlet na Victoria Peak.

2. den – Hong Kong – výlet na největší sochu sedícího bronzového Buddhy na světě, pobyt v rybářském přístavu. Místo je vyhlášeno kvalitní hongkongskou kuchyní. Ve 20:00 hod. světelná show mrakodrapů, noční život v Hong Kongu.

cina-program_02

Světelná show v Hong Kongu

3. den – přejezd do Foshanu, kulturně a historicky významného centra jižní Číny. Ubytování a večerní procházka starým městem. Pozdní kantonská večeře.

4. den – Yum Cha a Dim Sum – vyhlášená část dne a jídla pro všechny obyvatele Kantonu, Zu Miao – klášter předků se skoro tisíciletou historií, Ling Nan – velmi zajímavý projekt, rekonstrukce historického centra, společný obědkantonská kachna. Večerní přesun do Guilinu (3 hod.) a autobusem do Yangshuo, nocleh.

5. den – Yangshuo – dopoledne cyklovýlet (možnost náhrady za skůtr nebo zajištění alternativního programu) s přestávkou na plavbu na bambusových vorech po řece Yulong, dále na kolech venkovem v okolí Yangshua, výstup na Měsíční kopec, nejzajímavější vrcholek v okolí s nejkrásnějším výhledem, 1400 let starý fíkovník banyán.

cina-program_03

Yangshuo

6. den – přesun rychlovlakem do Changsha (3,5 hod.) v provincii Hunan, poté minibusem do Zhangjiajei, oblasti unikátních skalních útvarů, které se staly předlohou pro natáčení filmu Avatar, ubytování, večerní tradiční hunanské pálivé jídlo.

7. den – Oblast Zhangjiajie – odpočinkový den, večer přesun minibusem (3,5 hod.) do Fénixova města zachovalé památky jedné z minorit žijících v Číně.

8. den – prohlídka Fénixova města a v odpoledních hodinách minibusem do Huaihua (1,5 hod.), následně rychlovlakem do Zhengzhou (5,5 hod.), nocleh.

cina-program_04

Fénixovo město

9. den – ráno celodenní výlet, minibusem do pohoří Song Shan a legendárního kláštera Shaolin, večer přesun rychlovlakem do Hua Shan.

10. den – Hua Shan jedny z pěti posvátných hor, dosahují výšky 2150 m a jsou známé pro své velmi nebezpečné terasovité stezky (my zvolíme pouze bezpečnou část), večer přesun rychlovlakem do Xi’anu (30 min), ubytování, nocleh.

11. den – Xi’an – město s nejbohatší historií v Číně a mnoha „nej“. Ráno výlet na Terakotovou armádu (UNESCO), obdivuhodné velkolepé dílo z dob dynastie Qin, odpoledne návštěva Velké mešity (nejstarší mešita na území Číny) a muslimské čtvrti. Ve večerních hodinách návštěva tzv. Velké husí pagody ze 7. století, vybudované mnichem Xuang Zangem pro úschovu svatých svitků z Indie (jeho příběhy jsou známé ze seriálu „Cesta na Západ“).

12. den – ráno návštěva a procházka po místních hradbách z dynastie Ming, poté výstup na Malou husí pagodu a návštěva nejrozlehlejšího taoistického kláštera v Číně, Osmi nesmrtelných. Poté přesun rychlovlakem do Pingyao (3 hod.), ubytování nocleh.

cina-program_05

Pingyao

13. denPingyao – starobylé město se zachovanými hradbami a soudními dvory. Budete si připadat jako v příbězích o Soudci Ti. Večer noční přesun vlakem do Pekingu (10 hod.).

14. den – Velká čínská zeď (UNESCO) – dopoledne se vypravíme na tuto jedinečnou stavbu, symbolizující velikost země, do které jste se vydali. Nic ji nevystihuje tak přesně, jako skoro 5000 km dlouhá zeď, která nikdy nesloužila účelu, pro který byla postavena. Je však jedním z nejlepších míst na trekking a vyhlídku v okolí Pekingu. Pojedeme na místo bez davů turistů. Odpoledne návrat do Pekingu, Lama Temple – rozlehlý a krásný klášter tibetského buddhismu v hlavním městě, okolní Hutongy a noční život v nich, stará specifická část Pekingu, kde se míchají stará a maoistická kultura a kultura mladých obyvatel Pekingu v unikátní živý kulturní koktejl.

cina-program_06

Velká čínská zeď

15. den – Chrám Nebes (UNESCO) chrámový komplex, který sloužil od dynastie Ming jako privátní modlitebna císaře, který se zde oddával meditacím a modlitbám za nadcházející úrodný rok. Chrám je 100% dřevostavba, bez použití jediného hřebíku. Poté přesun na Náměstí nebeského klidu, největší náměstí na světě. Následuje vstup do císařského paláce – Zakázaného města (UNESCO), prohlídka místa a výstup na Uhelný pahorek – uměle vybudovaný kopec s altánky a nejkrásnějším výhledem na Peking.

16. den – ráno přesun rychlovlakem do Hangzhou (5 hod.), hlavní město provincie Zhejiang, známé hlavně pro Západní jezero uvnitř města a hory s oblastí Lung Jing na druhé straně jezera, která je posetá čajovými plantážemi s produkcí čaje stejného jména, tedy – Dračí studna. Nocleh v oblasti.

17. den – přesun do Šanghaje (2 hod.) – vycházka po této megapoli s populací 20 mil. obyvatel. Návštěva Buntu, oblasti mrakodrapů na jedné straně a koloniálních výstavních budov na druhé straně řeky Yangze. Návštěva francouzské kolonie. Večer odlet zpět do Prahy.

(Samotný program ke stažení v PDF)

Praktické rady

V příručním zavazadle mějte připraveny věci, které budete potřebovat na cestu. Nezapomeňte, že bezpečnostní předpisy nepovolují vzít s sebou do letadla nůžky, nožíky a jiné ostré předměty, dále vodu, nápoje, polévky, sirupy, krémy, pleťová mléka, oleje, parfémy, spreje, gely, šampóny, nádoby pod tlakem (laky na vlasy, pěnová tužidla, pěny na holení), pasty, směsi tuhých a tekutých materiálů a jakékoliv další přípravky podobné konzistence. Ty prosím umístěte při balení do hlavního zavazadla.

Zřídka se stává, že zavazadlo dorazí do místa příletu opožděno o několik dní. Pro tyto mimořádné situace je dobré mít s sebou v příručním zavazadle také základní hygienické potřeby a prádlo na dobu cca 3 dní.

Ubytování

Během zájezdu je ubytování zajištěno v hotelech mezinárodního turistického standardu v kvalitních pokojích s vlastním sociálním zařízením. Ubytovací zařízení jsou bezpečná a prověřená.

Stravování

Jídlo v Číně je relativně levné, proto se budete moci bez problémů stravovat v místních restauracích nebo si kupovat potraviny na tržnicích či v obchodech (není nutné vozit jídlo s sebou). Doporučujeme jen vhodnou dezinfekci žaludku v podobě oblíbeného alkoholu. 

Voda: Raději nepijte vodu z neznámých zdrojů. Nikdy nepijte vodu z vodovodu bez převaření. Doporučujeme kupovat pouze nápoje v uzavřených plastikových lahvích s neporušeným uzávěrem. Všude je ke koupi balená pitná voda stejně jako slazené limonády.

Jídlo: Čína je pro milovníky jídla opravdovým rájem. Lze se stravovat na ulicích nebo využít služeb četných restaurací a jíst čínskými hůlkami. Průvodce vám vždy pomůže s výběrem kvalitní a cenově dostupné restaurace. Jezte teplá a čerstvá jídla, vyhněte se salátům, nevařenému masu a rybám. Ovoce si raději před požitím důkladně omyjte nebo oloupejte. Zelenina se v Číně obvykle nejí čerstvá, ale tepelně zpracovaná.

Cestovní doklady

Budete potřebovat platný cestovní pas (platnost minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky) a fotokopii jeho zadní dvoustrany pro případ ztráty pasu. V pase je třeba mít alespoň 2 volné stránky vedle sebe.

Víza

Pro návštěvu Číny je nutné vstupní vízum. Pro návštěvu Hong Kongu postačí občanům ČR pouze platný cestovní pas.

Pro udělení víza je nutné dodat platný pas, vyplnit dle vzoru 1x formulář (zašleme e-mailem) a přiložit 1x pasovou fotografii.

Finance

Měna:

Čína – yuan (CNY, RMB), orientační kurz 1 Y = 4 Kč

Hong Kong – hongkongský dolar (HKD), orientační kurz 1 HKD = 3 Kč

Kapesné: Kapesné budete potřebovat na nákup potravin, jídla v restauracích a na případný nákup suvenýrů. Měna, kterou je vhodné mít s sebou, jsou americké dolary nebo Eura. Minimální částka postačující k pokrytí veškerých nákladů spojených s výše uvedeným programem je cca 350 USD. Pro neočekávané případy doporučujeme mít s sebou ještě finanční rezervu, nejlépe ve formě cestovních šeků nebo platebních karet. Výměna peněz se v Číně provádí pouze v Bank of China. V Hong Kongu je možná výměna ve směnárnách – vždy se držte doporučení průvodce.

Cena jídla: Cena za hlavní jídlo v čínské restauraci bývá 8 – 35 CNY.

Telefon, Internet

Během cesty lze využívat četných internetových kaváren, většina ubytovacích zařízeních je vybavena na pokojích internetem zdarma. Poplatky za využívání internetu v kavárnách jsou velmi nízké (cca 15-20 Kč / hodinu). Lze také využívat veřejných telefonů, a to kdekoliv v průběhu cesty. Budete-li si s sebou brát mobilní telefon, konzultujte s operátorem pokrytí dané oblasti. Doporučujeme koupi čínské SIM karty, neboť volaní je v Číně velmi levné a levněji zavoláte i do ČR z čínského čísla. SMS do ČR vyjde asi na 3 Kč. Je také možné dokoupit pouze datovou SIM kartu, která vám zajistí plnohodnotné 4G připojení prakticky na celém území Číny.

Zdravotní opatření

Žádná očkování před cestou do Číny nejsou povinná. Čínská zdravotnická zařízení jsou většinou na vysoké úrovni.

Doporučení:

 • ověřte si platnost očkování proti tetanu, obrně a záškrtu
 • očkování proti žloutence typu A není nutné, doporučujeme ale mít s sebou desinfekční gel
 • absolvujte preventivní prohlídku u zubního lékaře.

Doporučené vybavení lékárničky

Vaši osobní lékárničku doporučujeme vybavit těmito léky:

 • proti průjmu – Imodium kapsle, Endiform tablety, živočišné uhlí
 • proti zvýšené teplotě – Paralen tablety
 • na povrchová poranění – Framykoin zásyp, Septonex spray, obinadla, náplasti
 • proti alergické reakci při bodnutí hmyzem

Užívání antibiotik a antimalarik je vhodné konzultovat s praktickým lékařem. Těm, kteří trvale užívají nějaké léky, doporučujeme, aby si tyto léky vzali s sebou v dostatečném množství.

Pojištění

Každý si platí sám – zdravotní připojištění nebo další případná pojištění jako úrazové atd.

Co s sebou

Základním pravidlem je cestovat nalehko. Většinu věcí si můžete v místě pobytu koupit a jsou levnější než v ČR. Stravovat se lze z místních zdrojů za ceny nižší nebo srovnatelné s ČR. Počítejte s tím, že do zavazadla budou přibývat suvenýry, kterým se neubráníte. Není potřeba brát velké množství oblečení.

Pro tento druh cestování je nejvhodnějším zavazadlem batoh (o obsahu cca 60 l) nebo kufr na kolečkách. V žádném případě nedoporučujeme sportovní tašky či kufry bez koleček (špatně se přenášejí). Na kratší výlety se hodí menší batůžek (obsah cca 20 l). Volba oblečení závisí na vašem teplotním komfortu a místě pobytu. Doporučujeme také funkční termoprádlo (Moira, Klimatex), které se snadno udržuje a rychle po vyprání usychá. Hodit se může také lehká nepromokavá bunda, tričko, mikina s dlouhým rukávem (například fleece). Na nohy budete potřebovat především lehkou obuv (sportovní sandály) a kvalitní tenisky. Není třeba brát těžké trekové boty.

Na ochranu proti slunci vezměte sluneční brýle s UV filtrem, pomádu na rty, krém na opalování a pokrývku hlavy. Doporučujeme také deštník či pláštěnku, ale oboje lze koupit levně na místě. Nezapomeňte s sebou repelent proti komárům. Z našich zkušeností je nejlepší Autan, běžně dostupný v lékárnách či drogeriích. Všude lze zakoupit běžné toaletní potřeby (šampon, mýdlo, zubní pasta, toaletní papír). Hodit se mohou také špunty do uší. Pro případ časného ranního vstávání doporučujeme mít budík. Neberte kapesní nůž, je vždy předmětem vyjednávání s ochrankami na vlakových nádražích.

Veškeré cennosti (pas, peníze a letenku) doporučujeme uložit do speciálního opasku (tzv. money belt – lze zakoupit v prodejnách sportovních potřeb). Menší sumu peněz pro denní použití (cca 5 – 10 USD v místní měně) mějte uloženou na snadno dostupném místě.

Jazyk

Anglicky se domluvíte se staršími lidmi pouze omezeně, a to jen v bývalé britské kolonii Hong Kong. S mladou generací Číňanů se čím dále snadněji domluvíte anglicky, znalost čínštiny je však velkým plusem a v některých oblastech i nutností. Nebraňte se naučit alespoň základní fráze! Jinak se s prosbou o pomoc můžete samozřejmě kdykoli obrátit na našeho průvodce, který bude stále s námi.

Důležitá upozornění

Velmi choulostivá je otázka nadvlády Číny nad Tibetem. Proto na uvedené téma nezavádějte raději vůbec řeč. Je to hlavně nebezpečné pro osobu se kterou se o této otázce budete bavit. Upozorňujeme také, že veškerý tisk z Hong Kongu je přísně zakázáno vozit na území Číny.

Ženy by se neměly oblékat nápadně, raději by měly nosit dlouhou sukni nebo kalhoty. Výjimkou jsou velká města v Číně, ve kterých je evropské oblečení běžné.

Připravte se, že zavítáme do míst, kam běžně evropští turisté nejezdí a vzbudíme tak zájem místních. Ti si vás budou neustále nadšeně zpovzdálí fotit a budou chtít i společné fotky důležitých členů své rodiny s vámi.

V některých městech se může stát, že vás zastaví skupina anglicky mluvících dětí. Není třeba se ničeho bát – jde o jazykové třídy lokálních škol. Děti využívají přítomnosti turistů k procvičení základních frází jako What is your name? Where are you from? What is your favorite color? a budou nesmírně vděčné, když jim věnujete pět minut svého času a tyto fráze si s nimi procvičíte.

Přestože jsou životní podmínky místního obyvatelstva většinou velmi těžké, nehrozí akutní nebezpečí okradení. Proti možným drobným krádežím doporučujeme se zabezpečit ukládáním cenných věcí (pas, peníze, letenka) do money beltu. Pro případ krádeže je dobré mít na lehce dostupném místě malou sumu peněz (např. 5 USD), se kterou by se zloděj spokojil.

Po celou dobu zájezdu s vámi bude přítomen český průvodce znalý místních poměrů, proto je vhodné dbát jeho rad a pokynů.

Flattr this!

Kategorie: Ze života