Subscribe via RSS Feed Profil na LinkedIn

Bootstrapping není dlouhodobým řešením

19.8.2013 0 Comments

Flattr this!

Kolik hodin denně pracujete? Kolik času věnujete své firmě? Není to málo anebo naopak příliš mnoho? Ani jedna z cest nemusí být zrovna správná. Stejně jako celý život je i úspěšné podnikání otázkou rovnováhy.

Dovolím si navázat na svůj předchozí článek o outsourcingu a budování firmy. Cítím totiž určité tření mezi názory „starších“ podnikatelů a „nové generace“. Postupně nám tady vyrůstá generace čtyřhodinového pracovního týdne, která sní o podnikání z pláže, občasné komunikaci se svou virtuální asistentkou, zařizující celý business, a vydělávání stovek tisíc korun měsíčně takřka bez námahy. Na druhé straně pak máme ostřílené podnikatele, kteří vybudovali své úspěšné firmy takřka z ničeho a dřou 16 hodin denně včetně víkendů. Jaká z cest je ta správná?

Moje vize při zakládání firmy je prostá – na samém začátku chci mít vše pod kontrolou a je-li to možné, pracovat s minimálními náklady, vše zpracovávat sám a sledovat, zda se firma rozvíjí, roste a vydělává. Této metodě se říká bootstrapping. Jestliže např. po šesti měsících jsou zaplacené veškeré náklady a firma generuje alespoň nějaký minimální pravidelný zisk, opouštím metodu bootstrappingu a začínám outsourcovat a delegovat.

Když firma vzniká, jde podnikatel do něčeho nového. I když je to obor, ve kterém dlouhou dobu působil, najednou buduje novou značku, navazuje nové kontakty s obchodními partnery a staví vše od základu. A i když je ten proces dobrodružný a zajímavý, nemusí nutně vést k zisku a dobrému hospodářskému výsledku. Proto je z mého pohledu dobré začátek podnikání pojmout střídmě, neivestovat do drahých kanceláří, nákupu aut nebo najímání rozsáhlého managementu a externích agentur, ale snažit se vše dělat tak nějak vlastními silami. Každý podnikatel, který začíná, by měl mít schopnost malou firmu uřídit a v dílčích oblastech ji vytáhnout na alespoň průměrnou úroveň. Jestliže to nedokáže, je lepší daný nápad opustit a jít dělat něco jiného.

Nemyslím si ale, že je dobré u bootstrappingu zůstávat příliš dlouho. K čemu vám je, že vyděláváte půl milionu měsíčně, když prakticky veškerý čas trávíte v kanceláři? Jakmile začne být firma samostatná, zbavte se přesvědčení o vlastní dokonalosti a nepostradatelnosti, dejte důvěru dalším lidem a najděte si takové spolupracovníky, kteří rozumí daným oblastem (prodej, marketing, development…) lépe než vy.

S dobrým týmem, kterému dáte svou důvěru, můžete dokázat hodně. Ale nečekejte, že se můžete sbalit, odjet na jachtu do Karibiku a příštích pár let jen sledovat narůstající stav konta. Firma stále potřebuje kontrolu, koncepční řízení a svého kormidelníka. Navíc dlouho potrvá, než svůj tým skutečně vytvoříte a vyladíte. Mnoho těch, kteří se na začátku zdáli být ideálními spolupracovníky, se později ukáže jen jako přítěž. Najít dobré lidi je vždy tím nejtěžším krokem, ale když se vám to podaří, možná nakonec svého čtyřhodinového pracovního týdne dosáhnete. ;-)

Flattr this!

Kategorie: Startup • Štítky: , ,